Kdo jsem a proč fotím

Untitled photo

* Novinář a fotograf původem z Krnova

* Déle než 12 let jsem působil jako hlavní editor  deníku MF DNES

* Nyní přípravuji rubriku Foto na Aktuálně.cz a fotím pro Magazín Aktuálně

* Jsem vítězem Grantu Prahy na Czech Press Photo 2018

* Má fotka vyšla na titulní straně a panoramě španělského National Geographic Viajes. 


Všechno to začalo díky tátovi, a díky naší temné komoře v koupelně. Už jako kluk jsem rád fotil. Pak jsem poznal skvělého fotodokumentaristu Gustava Aulehu, který se svou Leicou dokázal vyprávět užasné vizuální příběhy. Stále ho beru za jednoho z mých největších učitelů fotografie.

Pořádně jsem začal fotit v osmdesátých letech v Praze - a fotil jsem to, čemu se dnes říká streetfotografie.

V devadesátých letech, po revoluci, jsem začal profesionálně fotit a později i psát ve zpravodajských týdenících Region, které vycházely na severu Moravy a ve Slezsku.

V roce 2000 jsem odešel do pražské centrální redakce MF DNES a z pozice editora ekonomické rubriky jsem brzy přešel na post hlavního editora. Více než 12 let jsem sestavoval titulní stranu největšího českého deníku. U fotek jsem profesionálně zůstal, součástí mé práce bylo společně s fotoeditorem vybírat fotky na první stranu.

Pár let jsem fotil jen pro radost, nebo vůbec. Ale od roku 2009 jsem fotil de facto jako poloprofesionál. Mé snímky vyšly na titulní straně španělského National Geographic Viajes, jednu z nich si vybral jako titulní fotku vyhledavač Bing od Microsoftu. Mé fotografie vyšly v Magazíínu MF DNES, ve Víkendu DNES, v magazínu Auto DNES, v Metru, v Magazínu slovenských hospodářských novin a v dalších periodicích. Dlouhodobě také spolupracuji s fotobankou ČTK.

Podařilo se mi také uspět na několika mezinárodních soutěžích.

V roce 2016 jsem odešel do Aktuálně, kde připravuji rubriku o fotografii a fotím pro Magazín Aktuálně - momentálně jako externí spolupracovník, protože jinak působím jako fotograf a novinář na volné noze. Pro Aktuálně jsem už toho fotil mnoho, ale nejvíc asi vzpomínám na dvě fotoreportáže ze zákulisí Tour de France - zvláště pak na tu, na kterou jsme vyrazili společně s bývalým cyklistickým mistrem republiky Luborem Tesařem. 

V roce 2018 jsem vyhrál Grant Prahy na Czech Press Photo.


Kontakt

Email: fotovocelka (zavináč) gmail.com

Telefon: 605/044/022

Powered by SmugMug Owner Log In