Kdo jsem - Tomas Vocelka

Kdo jsem a proč fotím

* Novinář a fotograf původem z Krnova

* Déle než 12 let jsem působil jako hlavní editor  deníku MF DNES

* Nyní pracuji jako editor rubriky Foto na Aktuálně.cz

* Má fotka byla oceněněna na prestižní mezinárodní fotosoutěži Sony World Photography Awards 2016 


Začalo to vlastně úplně nevinně, před pár lety. Chystal jsem se na dovolenou do Provence. A protože každý ví, že je tam krásně, koupil jsem si na to foťák. Zrcadlovku Sony Alpha 300. Jenže se to nějak zvrtlo. Propadl jsem tomu. Na další dovolenou jsem jel s lepším foťákem. A zásadně se lišila od těch předchozích. Nejel jsem odpočívat. Jel jsem fotit. S přesným itinerářem, co a kdy chci vidět.

A tak jezdím na dovolené dodnes, momentálně s fullframe zrcadlovkou Canon 6D, malým Panasonicem GX8, stativem spoustou dalšího “harampádí”.

Tedy, ne že bych fotografii propadl tak najednou, z ničeho nic. Fotil jsem už jako teenager, posílal jsem fotky na soutěže. A pak jsem v novinách dokonce začínal jako externí fotograf, potom jako fotografující redaktor.

Jenže později jsem na docela dlouhou dobu přestal a neměl doma ani pořádný foťák. A teď jsem v tom znovu, až po uši.

Za to, že mě focení tak chytlo, může vlastně internet. V osmdesátých letech, když jsem začínal, nebylo moc příležitostí, jak své fotky nekomu ukázat. Jenže teď jsou tady sociální sítě. Začínal jsem na Google+, teď mě samozřejmě najdete i na Facebooku, Instagramu, Twitteru a na velmi populárním fotografickém webu 500px.

Občas se i něco povede a člověk má radost: Třeba když jeho fotka vyjde na titulní straně straně španělského National Geographic Viajes, nebo když se dostane do finále prestižní celosvětové soutěže Travel Photographer of the Year, případně získá čestné uznání na mezinárodní soutěži Photo Annual Awards (2014).

Po šestnácti letech strávených v MF DNES, na které moc rád vzpomínám (dvanáct let jsem dělal editora titulní strany) jsem na podzim 2016 přestoupil do Aktuálně.cz a začal jsem se věnovat fotografii i jako novinář. Založili jsme rubriku Foto, kde najdete spoustu zajímavých článků o úžasném světě fotografů a fotografování, do kterého tak rád patřím.

Kontakt

Email: fotovocelka (zavináč) gmail.com

Telefon: 605/044/022

Powered by SmugMug Log In