Recenze: Through the Woods pro lightroom


Více než měsíc jsem testoval přednastavení (presety) pro lightroom od firmy Sleeklens. Už předtím jsem vyzkoušel řadu přednastavení, která byla ke stažení zdarma, ale nikdy nebyla příliš použitelná. Presety Through the Woods ale kupodivu fungovaly a připadly mi docela užitečné. Většina mých fotek jsou krajiny, pro které jsou tyto presety určeny, a při testování na mnoha mých fotkách se docela osvědčily.

V balíčku přednastavení pro krajinářskou fotografii s názvem Through the Woods najdete 51 presetů a 30 štětců (brush). Přiložen je také návod na instalaci a použití.

Animace ukazuje, jak vypadal snímek před použitím presetů a jak po něm

Animace ukazuje, jak vypadal snímek před použitím presetů a jak po něm

Jaké jsou hlavní výhody těchto přednastavení a štětců pro lightroom?

1) V některých případech vám umožní zrychlit práci, a to i v případě, že jste zkušení uživatelé lightroomu. Efekty přednastavených filtrů vidíte ještě dříve, než je na fotku použijete, stačí myší najet nad název presetu. Náhled obrázku po aplikaci přednastavené úpravy se objeví v okně „navigátor“ v levém horním rohu lightroomu. Začátečník, který zvládá v lightroomu jen základní úpravy, tak může dojít k výsledkům, které by pro něj byly jen stěží dosažitelné. Zkušený uživatel může presety použít jako první krok a pokračovat ve svých vlastních úpravách nebo v korekci hodnot, které byly nastaveny filtrem.

2) Z presetů se můžete naučit hodně věcí o tom, jak se edituje krajinářská fotografie. Stačí některý z nich použít na fotku a pak začít zkoumat pozici jezdců, kterými se v lightroomu nastavují h
odnoty jednotlivých úprav. Může to být užitečné dokonce i pro pokročilého uživatele, občas tak objevíte fintu nebo postup, který jste ještě neznali.

V balíčku jsou různé typy přednastavení. Můžete zkusit jednak komplexní úpravy, které změní vzhled mnoha parametrů, nebo zkusit jednotlivá přednastavení, která se dají kombinovat, aniž by měla vliv jedno na druhé. Štětce pak umožní lokální úpravy fotografie.

Stojí balíček Through the Woods za 39 dolarů, tedy zhruba 1000 korun?

Pro mne byla přednastavení užitečná, byť samozřejmě nepokryjí všechny věci, které potřebujete v lightroomu udělat. Velmi pěkně se s nimi pracuje na snímcích se západy a východy slunce, nebo na podzimních záběrech, kterým umí dodat hezké teplé tóny. Osobně mi chybělo více přednastavení s chladnými tóny, použtelnými pro zimní krajiny. Ale obecně vzato jsem tato přednastavení celkem rychle zařadil do svého postupu, se kterým edituji krajiny – vždy na začátku alespoň zkusím, jestli se jedním kliknutním nedostanu k podobě fotky, která je blízko mé výsledné představě. Často to vyjde, ale mnohokráte také ne. Není to všespasitelný recept.

Pokud bych žil v Německu, Anglii nebo USA, kde je 39 dolarů přece jen méně peněz než u nás, celkem bych neváhal. Pro fotografa v Česku je rozhodování trochu složitější. Obecně bych řekl, že pro člověka,
který se ještě v lightroomu moc neorientuje, to může být užitečná půmůcka. Pro opravdu zběhlého uživatele je to však věc, bez které se obejde – přece jen jsou to jen přednastavení jezdců v lightroomu, a na podobné hodnoty je můžete našoupat i manuálně – ovšem jen když víte, co chcete a jak toho dosáhnout.